Sebeuvědomující cvičení
Sebeuvědomění, tedy dobrá schopnost vnímat své tělo i duševní pocity, jsou důležité. Přestavte si člověka, který je schopen rozpoznat už první známky nachlazení, odpočine si, udělá si bylinkový čaj, vezme si C vitamin a rozvoji vážnějšího onemocnění tak předejde. A představte si jiného člověka, který si uvědomuje sám sebe hůř a jehož na nemoc upozorní až vysoká horečka. Je jasné, že ten, kdo si dokáže své tělo i psychiku lépe uvědomovat, je ve výhodě. (Nešpor, 1998, str. 17)
Svým obsahem vyjadřují tyto čtyři věty prakticky vše, co bych jednak k bodyworku obecně, a jednak k sebeuvědomujícím cvičením chtěla říct. Jak uvádím v sekci Na co se v terapiích a bodyworku zaměřuji, při terapeutické práci s lidmi jsem dílem svým pozorováním, dílem svými osobními zkušenostmi a přesvědčením o důležitosti schopnosti se vnímat dospěla k názoru, že nejvíce mohu prospět tím, když svým klientům prožitkem připomenu, že disponují miliony (nejen) tělesných receptorů, které jim i bez mých „odborných rad“ poskytují informace o tom, jaké jsou jejich potřeby. Reflektováním těchto signálů včas jsme pak v určitém rozsahu každý sám schopen předcházet závažnějším zdravotním stavům, pro které už musíme vyhledat odbornou pomoc.
Pro někoho toto zní asi samozřejmě, zejména pokud je zvyklý sám sebe vnímat. Pro někoho to zní asi podezřele, zejména pokud zažil situace, kdy se na tělo „nemohl spolehnout“, tělo ho „zradilo“. Pro někoho to zní možná jako potvrzení, že tohle všechno už dávno věděl, ale možná bylo těžké si to ustát, a pro někoho to zní asi naprosto vzdáleně, zejména pokud svému tělu nepřikládá valný význam.
Ať už se teď nacházíte v kterékoliv fázi nahlížení na své tělo, také skrze sebeuvědomující techniky lze rozvíjet cit pro mnohé vjemy a pocity, stejně tak jako pro jejich osobní důležitost a význam. Toto nám pomáhá se lépe orientovat v tom, co skutečně potřebujeme, čímž můžeme být, nadneseně řečeno, více v souladu „sami se sebou“.
Oproti relaxačním technikám, kde se řídíme daným postupem, kladu v rámci sebeuvědomujících cvičení důraz na schopnost sebevyjádření se skrze tělo tak, jak to v dané situaci cítíte. Někdo tomu říká „intuitivní“, „autentický“ pohyb, což může být pro některé lidi spíše vzdálený a hůře uchopitelný název, zatímco pojem „pohybová improvizace“ by už mohla být bližší. Zkrátka dáváme tělu prostor pro jeho vlastní „tvůrčí vyjádření“ (improvizaci) tady a teď. Navzdory prvotním představám může být takovým vyjádřením těla být třeba i to, že je unavené a potřebuje spát. Někteří lidé to překvapivě nepoznají, ale dá se pochopit, že není dobré to včas nerozpoznat.
Abychom se k těmto tělesným obsahům byli schopni dostat, využívám k tomu znalosti napříč body-orientovanými směry a také předávám svou vlastní zkušenost, plus inovaci ve cvicích/pohybech, které mi pomohly se posunout. Nejčastěji používám myšlenky/prvky z jógy, Feldenkraise, bioenergetiky, biodynamiky, TRE, mediace pohybem aj.
Jako u všech technik bodyworku i zde platí, že je třeba mít na paměti možné ovlivnění vašeho zdravotního stavu, jak blíže popisuji na stránce O Bodyworku.
Autor: Mgr. Veronika Andová
Použité zdroje:
NEŠPOR, Karel. Uvolněně a s přehledem: Relaxace a meditace pro moderního člověka. Česko: Grada Publishing, 1998, str. 17. ISBN 80-7169-652-8.