Kraniosakrální terapie
Co je kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie je jemná manuální technika určená k hodnocení stavu a harmonizaci těla. Ve svém teoretickém základu vychází z teze, že tělo disponuje vlastními regulačními/opravnými mechanismy, které mohou být v důsledku mnoha faktorů (chemických, fyzikálních, psychických aj.) narušeny. Kraniosakrální terapií (lehkým cíleným max. 5 g dotykem a tlakem a tahem), jsou postupně nalezené restrikce v oblastech pánevního dna, bránice, horní hrudní apertury (části hrudníku, kde může dojít k útlaku nervů a cév zásobujících horní končetinu), jazylky, podlebečního skloubení s krční páteří a lebečních kostí uvolňovány, aby tělo mohlo opět optimálně pracovat. Předpokládá se tedy, že tyto techniky pomáhají tělu zajistit vhodné podmínky k jeho autoregulaci, což vede k podpoře fyzické a psychické pohody.
Autorem KST byl klinický výzkumník a profesor biomechaniky na Michigan State University a osteopatický lékař Dr. John Upledger.
Co není kraniosakrální terapie
Ačkoliv ve svém označení nese slovo „terapie“, což je synonymum pro slovo „léčba“, v ČR tato metoda NENÍ uznána jako oficiální „lege artis“ léčebný postup. V souladu se stanoviskem ministerstva zdravotnictví, došlo k její kategorizaci pod volnou živnost,
která se svým charakterem nejvíce podobá činnosti přírodních léčitelů.
Nejedná se tedy o poskytování zdravotní péče podle dostupných poznatků lékařské
péče, a tak nijak nemůže nahradit diagnostiku ani léčbu založenou na medicíně na
důkazech (evidence-based medicine). KST také není masáž.
Na(ne)štěstí jak je to se vším, co je mimo oficiální směr evidence-based medicine v tomto ohledu ani zde nezbývá, než si vytvořit svou vlastní zkušenost a názor na to, zda to pro mě funguje nebo ne. Já sama jsem zatím vzdálena tomu s jistotou tvrdit, že vnímám nebo ovlivňuji pohyb mozkových plen nebo mozkomíšního moku – kraniosakrální rytmus, nicméně to, co vnímat dokážu, je celkové napětí těla, místa, kde se hýbe málo a chybí mu volnost, kde se hýbe moc a chybí mu stabilita a uzemnění, a v tomto kontextu také KST po osobních i praktikantských pozitivních zkušenostech využívám.
Jak KST probíhá?
1) Úvodní rozhovor + prostor pro dotazy před začátkem KST
Vstupní návštěva začíná krátkým rozhovorem, během něhož zjišťuji mj. také základní informace o vašem aktuálním zdravotním stavu – zda se s něčím léčíte, něco vás bolí apod., abych toto, zejména s ohledem na případné relativní kontraindikace nebo nutnost změny výchozí polohy těla pro aplikaci KST, při práci mohla zohlednit. Ve vztahu k těmto věcem od vás budu potřebovat nejprve souhlas se zpracováním osobních údajů, souhlas s poskytováním služeb a potvrzení zdravotní způsobilosti. Tyto formuláře jsou k nahlédnutí v sekci Ke stažení.
2) Aplikace KST
Samotná aplikace KST probíhá vleže na zádech a typicky v oblečení. Je proto vhodné si vzít něco pohodlného. V oblasti pánve, bránice, horní části hrudníku, jazylky a lebky aplikuji tlak/tah, který pro vás může být zprvu neznatelný, protože je velmi jemný, což ale neznamená neúčinný. Před a po skončení KST si nejčastěji kontaktem přes dolní končetiny zjišťuji celkové vyladění organismu, a případně můžu ještě vašemu systému k uvolnění dopomoci lokálně. Na příklad, pokud vyhodnotím, že ještě přetrvává restrikce v rameni, můžu tuto oblast podpořit i separátně.
Při KST se standardně nemluví, protože se potřebuji soustředit na to co se ve vašem těle děje, a hovor o běžných životních záležitostech od tohoto odvádí pozornost. Pokud s vámi budu komunikovat, zejména, jdete-li na KST poprvé, bude hovor vždy směřovat k vašim aktuálním tělesným vjemům a pocitům, což je pro mě důležitá zpětná vazba, která mě orientuje v práci s vámi.
3) Integrace po KST
Po dokončení KST je vám věnován dostatečný prostor pro integraci (zažití si toho, co vám KST přinesla). Toto je nedílnou a stejně důležitou součástí procesu, jako samotná aplikace KST. Vaše tělo tak má šanci, ve svém tempu, samo dokončit vše tak, jak potřebuje, a tím získat možnost se plně uvolnit.
4) Prostor pro dotazy, zpětnou vazbu a závěrečná doporučení
Tento čas můžete a nemusíte aktivně využít. Záleží na tom, zda se mnou budete chtít něco z vámi získané zkušenosti sdílet, doptat se, nebo už jen v tichosti a klidu necháte vše doznít. V obou případech dostanete ještě závěrečná doporučení/upozornění, co můžete v následujících dnech pozorovat a kdy je případně vhodná další návštěva.
Jako u všech technik bodyworku i zde platí, že je třeba mít na paměti možné ovlivnění vašeho zdravotního stavu, jak blíže popisuji na stránce O bodyworku.
Autor: Mgr. Veronika Andová
Použité zdroje:
SISCO, M. Craniosacral Therapy…. What is it Really? [online]. Dostupné z: https://www.iahe.com/docs/articles/Craniosacral_TherapyWhat_is_it_Really.pdf
UPLEDGER, J. E. Craniosacral therapy. Elsevier: Seminars in Integrative Medicine. WB Saunders, 2004. p. 159-166. [online]. Dostupné z:
https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/38031284/CranioSacral_Therapy-libre.pdf